Viliam Dobiáš: Volali ste záchranku?

Autor: Ľubica Šoltésová | 17.4.2014 o 18:06 | (upravené 17.4.2014 o 18:14) Karma článku: 9,96 | Prečítané:  1513x

Zachraňuje nám životy, no my to nedokážeme správne využiť. Niektorí ľudia si volajú záchranku hneď, ako ich pichne pri srdci. Iní si ju zavolajú až po niekoľkých hodinách, čo majú infarkt. Sú takí "záchrancovia", ktorí privolajú záchranku pre bezdomovca a zmiznú zo scény.Niketorí dôchodcovia zase využívajú zdravotnú záchrannú službu namiesto návštevy obvodného lekára. To, že niekto resuscituje svojho kamaráta či príbuzného, ktorý je v bezvedomí, je priam raritou. Napriek tomu, že ide o život...

Toto je iba zopár vybraných faktov z populárno-osvetovej knižky doktora Viliama Dobiáša. Knižka s podtitulom 20 rokov praxe záchranára vo veselých aj smutných príbehoch naozaj obsahuje presne to, čo sľubuje. Okrem pobavenia a smútku, ktoré sú spomenuté v podtitule, vo mne vyvolala knižka ešte kopu ďalších emócií, ktoré sa niekedy striedali priam závratnou rýchlosťou. Najsilnejšie z nich boli dve: nesmierny obdiv k pracovníkom záchrannej služby a nemý úžas nad tým, ako nevedomosť zabíja.

Osobne som záchrannú službu volala iba raz. Urobila som správne úplne všetko. Napriek tomu už nevedeli pomôcť. Aj také prípady sú. No zistila som, že sú aj prípady horšie. Opačné. Záchranka by pomôcť vedela, pokiaľ by bola obeti poskytnutá aspoň základná prvá pomoc. Z príbehov však vyplýva, že väčšina z nás skutočne nevie, kedy je opodstatnené voľať záchranku. Bežný človek absolútne nevie rozoznať, kedy už ide o život a kedy nie. Nevie ako záchranku volať, čo povedať a čo robiť, kým záchranka dorazí na miesto. Väčšina Slovákov nevie skoro nič o záchrannom sytéme, ktorý je jednou z najefektívnejších zložiek celého nášho zdravotníctva.

Preto ak chcete spoznať príbehy, ktoré naozaj napíše iba sám život, nepozerajte reality show, ale prečítajte si knižku Volali ste záchranku? od Viliama Dobiáša. Nebudete ľutovať. A kto vie, možno v budúcnosti práve vďaka nej zachránite život svojho blízkeho. Alebo svoj... No nestojí Vám to za to? A ak si ju nechcete kupovať, prečítajte si v kníhkupectve aspoň jednu-dve kapitoly. Garantujem Vám, že Vám to dá viac, ako keby ste si prečítali celý regál románov...

A pre tých aktívnejších rovno pripájam link na krajinu záchrancov. Nič zložité na zapamätanie: www.prvapomoc.sk . Okrem iného obsahuje aj bezplatný online kurz prvej pomoci z dielne samotného Viliama Dobiáša. Napriek tomu, že už mám niekoľko kurzov prvej pomoci, tento som si tiež prešla celý!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?