Aké otázky si mám klásť, aby som dosiahol svoje ciele?

Autor: Ľubica Šoltésová | 26.1.2014 o 18:29 | (upravené 26.1.2014 o 18:55) Karma článku: 4,64 | Prečítané:  424x

Ako často si kladiete túto alebo podobnú otázku? Takáto otázka nie je v bežnej reči veľmi používaná. Avšak môže byť extrémne prospešná. Často si myslíme, že v živote sú dôležité odpovede. No odpovede sú iba reakciami na otázky, ktoré si kladieme alebo ktoré nám kladú iní. Oveľa dôležitejšie sú otázky samotné. Ako hovorí Anthony Robbins, náš mozog je uspôsobený na to, aby nachádzal odpovede na otázky, ktoré si kladieme. Preto keď si položíme napríklad otázku "Prečo nikdy neviem schudnúť?", náš mozog na ňu nájde odpoveď. Napríklad: "Lebo si jednoducho obrovský!".

Sama si často kladiem mnoho otázok, ktoré nevedú k ničomu konštruktívnemu. "Prečo to robím tak zle? Podarí sa mi to vôbec niekedy zmeniť? Má toto vôbec zmysel?"  Ak by som si potrebovala zhoršiť náladu, stačí aby som tieto otázky použila a efekt je zaručený.


Na druhej strane, existuje nesmierne množstvo otázok, ktoré otvárajú nové možnosti, pomáhajú nám nájsť riešenia, či spôsobujú pozitívne emócie. Ak chcete, skúste si nasledovné cvičenie. Predstavte si niečo, po čom veľmi túžite. Môže to byť ľubovoľná vec, či Váš cieľ. Predstavte si, že už túto vec máte alebo ste už tento cieľ dosiahli. A teraz si položte otázky: "Čo mi to prináša a umožnuje?", "Aký mám z toho pocit? " Pri aspoň priemernej predstavivosti Vám zaručujem pozitívny efekt v oblasti Vašej nálady a motivácie.


Existuje i celá séria otázok, ktorých účelom je cielene vyvolať pozitívne emócie a nabudenie. V angličtine sú nazývané "Empowering Questions"(posilňujúce otázky). Veľa ľudí si ich kladie pravidelne, každé ráno. Znejú nasledovne:


Čo v mojom živote ma práve teraz robí šťastným? (What am I happy about in my life right now?)
Z čoho v mojom živote som práve teraz nadšený? (What am I excited about in my life right now?
Na čo v mojom živote som hrdý? (What am I proud of in my life?)
Za čo v mojom živote som vďačný? (What am I grateful for in my life?)
Čo robím s radosťou? (What am I passionate about in my life right now?)
V čom sa angažujem? (What am I committed to in my life right now?)
Koho milujem? Kto miluje mňa? (Who do I love?  Who loves me?)


Pri odpovedaní na tieto otázky je veľmi dôležité naozaj precítiť emócie, nielen na ne rozumovo odpovedať. Efekt môže zvýšiť aj pýtanie sa a odpovedanie si nahlas.


Okrem zmeny emocionálneho stavu pomáhajú správne položené otázky aj pri riešení všetkých druhov problémov. Tu bývajú veľmi nápomocnými tie otázky, ktoré sa začínajú slovami "Ako", resp. "Akým spôsobom". "Ako by som mohla tento článok napísať ešte lepšie?" "Akým spôsobom môžem rozvíjať svoje jazykové zručnosti, tak aby ma to zároveň bavilo?" Tieto otázky navádzajú na hľadanie riešení, na zlepšenie, vedú k tvorivému rozmýšľaniu. Narozdiel od otázok začínajúcich slovom "Prečo" nehľadia do minulosti a nehľadajú vinníka, ale orientujú sa na budúcnosť a na hľadanie možností.


Otázky, ktoré si položíme, naozaj veľmi ovplyvňujú to, ako a či vôbec budeme danú situáciu riešiť. Niektoré otázky vedú skôr ku krátkodobým riešeniam alebo dokonca k riešeniam, ktoré sú kontraproduktívne. Iné vedú k riešeniam konštruktívnym, dlhodobým, ktoré sú v súlade s našimi cieľmi. Osobne sa veľa venujem oblasti výchovy detí, preto uvádzam príklad z tejto oblasti. Keď deti neposlúchajú, rodičia si často kladú otázky ako: "Čo s ním mám robiť?", "Prečo ma neposlúcha?", "Čo z neho takto vyrastie?!". K čomu tieto otázky často vedú? Trest, splnenie neprimeranej požiadavky dieťaťa, prisudzovanie viny konkrétnym osobám (dieťa, rodič, manžel a pod.), nepríjemné predstavy a emócie, pocit bezmocnosti. Tieto otázky prichádzajú rodičom na um niekedy tak rýchlo a automaticky, že si ani nemusia uvedomiť, že si ich vlastne položili.


Iné otázky by mohli byť napríklad:"Čo by som mohol urobiť pre to, aby som túto situáciu riešil s chladnou hlavou?" "Čo moje dieťa potrebuje?" "Akým spôsobom mu to môžem dať?" "Môže mi s tým niekto pomôcť? Ako konkrétne?" Odpovedí na tieto otázky môže byť nepreberné množstvo, no uvediem zopár príkladov. Môžem polhodinku počkať, kým vychladnem, oddýchnuť si, porozprávať sa o celej situácii s niekym nestranným. Moje dieťa sa potrebuje cítiť milované, schopné, potrebuje hranice, potrebuje priestor a čas na nácvik. Môžem mu častejšie prejavovať náklonnosť vo všetkých piatich jazykoch lásky (viď predošlý článok), dať mu špeciálnu úlohu pri nakupovaní, presne stanoviť hranice a dôsledky ich prekročenia, tak aby som ich vedel splniť, nechať mu viac času na obliekanie. Môže mi pomôcť moja matka, ktorá bude dieťaťu tiež prejavovať viac náklnonnosti, samotné dieťa, tým že mi povie, čo by ho bavilo robiť, môj manžel, tým že bude rovnako vyžadovať hranice, učiteľka v škôlke, s ktorou sa dohodneme na jednotnom postupe.


Chcem ešte dodať, že krátkodobé riešenia sú síce pohodlnejšie a rýchlejšie, no ich efekt býva často veľmi malý alebo priam až záporný. Na druhú stranu dlhodobé riešenia vyžadujú isté množstvo času a energie, no v konečnom dôsledku nimi veľa času a energie získame. To, ktorú z týchto dvoch možností v danom momente volíme, záleží práve od otázok, ktoré si kladieme.


Prajem Vám veľa zdaru s konštruktívnymi a posilňujúcimi otázkami a odpoveďami!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?