Gary Chapman: 5 jazykov lásky

Autor: Ľubica Šoltésová | 17.12.2013 o 22:42 | (upravené 17.12.2013 o 22:47) Karma článku: 10,08 | Prečítané:  615x

Láska je rozhodnutie. Je to niečo iné, ako zamilovanosť, ktorú nám často prezentujú v televízii. Každý z nás sa môže naučiť hovoriť jazykom lásky inej osoby a dať jej tak pocit, že je milovaná. To je niekoľko základných myšlienok Garyho Chapmana z knihy 5 jazykov lásky.

Prvýkrát som sa s touto knižkou stretla nepriamo, z počutia. Pred rokom-dvoma sme boli s kamarátmi v čajovni a pred odchodom z nej si dala kamarátka zabaliť koláč pre svojho priateľa. Vraj má veľmi rád, keď mu niečo donesie, hoci aj maličkosť. Jeho primárny jazyk lásky sú darčeky. Moja kamarátka tomu veľmi dobre rozumela, aj vďaka tomu, že o jazykoch lásky predtým čítala.

Ľudia si občas myslia, že im druhí vedia čítať myšlienky a tak môžu vzniknúť vety ako "Samozrejme, že Ťa milujem!" alebo "Keby si ma miloval, tak by si mi aspoň raz doniesol kvety!". To čo je v našej hlave je pre nás realitou. Naša láska k partnerovi môže byť pre nás samozrejmosťou, no ste si istí, že to tak vníma aj váš partner? Keďže myšlienky čítať nevieme, je pre nás podstatné správanie sa druhého človeka. Skúste sa na chvíľu zamyslieť - ako presne spoznáte, že vás niekto má rád? Ktoré skutky alebo slová daného človeka, vám dávajú pocit, že ste milovaní?


Ak ste sa nad predošlou otázkou zamysleli, pravdepodobne ste prišli na niečo z piatich kategórií: dotyky, slová uistenia, spoločne strávený čas, darčeky alebo služby. Gary Chapman vo svojej knihe na konkrétnych príkladoch zo svojej dlhoročnej poradenskej praxe ukazuje, ako tieto jazyky lásky fungujú a aké zázraky môžu tie správne prejavy lásky urobiť. Nie zázraky na počkanie, ale také, ktoré vydržia.


Myslím si, že knižka 5 jazykov lásky je obohacujúcim čítaním takmer pre každého, takže môže byť napríklad aj výborným tipom na darček. A hlavne - môže byť pomocou pre mnohé manželstvá a vzťahy, tak ako si to prial aj jej autor, keď ju písal.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?